Historie

Tady bych se chtěl podělit o zkušenosti při kupování motocyklu.

Vzhledem k tomu, že poslední silniční motocykl, tehdy Honda CB, jsem byl nucen prodat před dvaceti lety a od té doby jsem po pořádných motorkách jen mlsně pokukoval, potřeboval jsem ke stoprocentnímu rozhodnutí o koupi nějakého stroje nějaký impuls.

Ten přišel, tak jak to bývá, znenadání, během závodů superbike v Brně 2008. Tehdy jsem tento závod navštívil ještě coby autíčkář s celou rodinkou. Ale již před samotným startem mě vyhledal kamarád s tím, že další z kamarádů byl jaksi delší na brzdy a v důsledku toho není schopný dopravit si, vcelku slušně očesanou Yamahu Diversion, do svého bydliště, mimochodem, asi 500 metrů od místa mého trvalého pobytu. Slovo dalo slovo, klíče od vozidla jsem předal drahé polovičce a ihned po poslední jízdě jsem se jal odívat do notně odrbané kombinézy mého skorosouseda. Cesta sice nic moc, ale vzhledem k tomu, že jsem neustále sledoval gumycukama staženou kapotáž, kývající se ulomený blinkr a zohýbané páčky, celkem rychle uběhla. A ve skvěle větrající kombinéze mi v hlavě dozrálo rozhodnutí. Motorka bude.

Tak jsem začal vybírat. Ale ouha, co vlastně chci ? Věděl jsem, že to nebude žádná kudla, roky jsou roky, jenomže ani tak to nebylo jednoduchý. Nakonec vzhledem k několika faktorům - zaměření turistika, moje výška ( 185 ), cena a elegance - zcela jasně vyhrála Yamaha TDM 850.

Teď přišly ke slovu inzeráty a moje nedočkavost. Vybral jsem, vlastně koupil jsem tu první, na jejíhož majitele jsem se dovolal. Byla suprová, ani nepotřebovala moc leštit a hurá na STK, přistavit ji k evidenční prohlídce. Jenže ! Již po cestě tam se začaly ozývat divné zvuky a klikovka byla v háji. Yamahu jsem naložil a hurá s ní zpět k panu Láďovi Lánskému ( to jméno si zapamatujte ) do vesničky Březovice nedaleko Hořic. Ten si jako správný prodejce posypal hlavu popelem a slíbil brzkou nápravu. No a již za dva a půl měsíce jsem si svoji vyvolenou vezl zpátky domů, kde jsme společně vyčkali příchodu jara.

Všichni znáte ten pocit, když po té dlouhé zimě opět usednete za řidítka svých strojů a pelášíte s jarním vánkem o závod. Já jsem si ho užíval také. Dvě hodiny !!! A opět ten starý, známý, odporný zvuk.

Pan Lánský si telefonicky vyslechl moje připomínky a od té doby jsem o něm neslyšel. Na své adrese se již asi nezdržuje, pouze tam zapomněl svůj mobil, který téměř vždy, když jsem tam postával, v pokojíku hlasitě vyzváněl, ale to bylo tak vše.

A tak jsem poprvé využil Yamaha servisu pana Ulricha ve Staré Boleslavi. Tam motor rozebrali a určili diagnózu. ,,Klikovku brousilo nějaké prase a neumělým způsobem ji probrousilo až mimo stanovené limity, čímž tam bylo nutné napasovat nějaká futra. Ty, které tamní odborníci použili, pocházely pravděpodobně z bývalé NDR. Navíc v rámci úspor použili místo těsnění jakýsi silikon, který se po nastartování v motoru utrhnul, čímž ucpal olejové čerpadlo a já díky tomu zase slyšel ten drnčivý zvuk".

30.000,-Kč za novou se mi zrovna moc dávat nechtělo, tak jsem s pomocí internetu přemýšlel jak dál. I narazil jsem na TDM, dovoz z Japonska, za celkem slušný peníze. Byly na ní suprový výfuky, svody, lepší brzdový hadičky,značkový řidítka a motor měl natočíno 16.000 mil. No, dovezl jsem ji z Opavy přímo do staroboleslavské dílny. Motor mi tam během pár dnů přehodili, přendali již jmenované díly, přidali vyhřívané rukojeti a sezóna mohla konečně začít.

Dneska je to můj mazel, ale můžu vám s čistým svědomím říct, že mě cenově vyšla asi tak, jako kdybych si koupil novou TDM 900.

A když už jsem do začel, tak to i dokončím. Nakonec jsem sehnal ještě jeden motor z tédéemky rozstřelený kdesi ve Francii, z něj se vyndala klikovka a spolu s novými válci, písty, všemi možnými ložisky a gufery se nacpala do původního motoru, který si již zase přede v původním rámu. Motor z loňské sezóny je zpátky ve svém motocyklu, který v současnosti čeká u mě v dílně na svého nového, již známého majitele.